Złożenie powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy nie podlega opłacie. Składane powiadomienia nie podlegają weryfikacji, Urząd Pracy prowadzi jedynie ich ewidencję.
Powiadomienie składa pracodawca lub jego pełnomocnik (wzór upoważnienia) do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę (osoba prawna) lub miejsce zamieszkania (osoba fizyczna) podmiotu powierzającego pracę, w terminie 7 dni od daty podjęcia pracy przez cudzoziemca, za pomocą systemu teleinformatycznego praca.gov.pl.
Od 1 lipca 2024 r. legalny pobyt obywateli Ukrainy, którzy od dnia 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, został przedłużony do 30 września 2025 r.
Do tej samej daty przedłużony został również pobyt Ukraińców, których wizy, zezwolenia pobytowe, czy pobyt w ruchu bezwizowym zakończył się od dnia 24 lutego 2022 r.
Zmiana pracodawcy, obniżenie: wysokości wynagrodzenia, liczby godzin pracy lub wymiaru czasu pracy a także zmiana: rodzaju zawartej umowy, stanowiska lub rodzaju wykonywanej pracy wymaga złożenia nowego powiadomienia.
Legalność pobytu obywatelom Ukrainy, którzy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji przybyli z Ukrainy do Polski gwarantują przepisy specjalnej ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Na takich samych zasadach jak obywatel Ukrainy, pracę może podjąć jego małżonek, niemający obywatelstwa ukraińskiego, jeżeli wjechał legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa w okresie od dnia 24 lutego 2022 r.
Zasady podejmowania pracy przez obywateli Ukrainy na podstawie dotychczasowych przepisów
Pracodawcy polscy w dalszym ciągu mogą występować o zezwolenia na pracę lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Może to mieć uzasadnienie w przypadku tych obywateli Ukrainy i pracodawców polskich, którzy chcą zawrzeć dłuższe umowy (np. na 3 lata jakw przypadku zezwoleń na pracę).
Szczegóły: Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.