Nabór wniosków o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Print Drukuj
OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW O PRZYZNANIE ŚRODKÓW Z KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO (KFS) NA FINANSOWANIE KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO PRACOWNIKÓW I PRACODAWCÓW
 
Powiatowy Urząd Pracy w Tomaszowie Mazowieckim ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców obejmującego:
 
● kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
● egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
● badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
● ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
 
W roku 2020 o środki KFS wnioskować mogą wyłącznie pracodawcy posiadający siedzibę lub prowadzący działalność na terenie powiatu tomaszowskiego i działający w obszarze co najmniej jednego z priorytetów Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
 
PRIORYTET 1.
Wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
 
1. Przyjęty zapis priorytetu nr 1 pozwala na sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
2. Priorytet adresowany jest przede wszystkim do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie, podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
 
Wnioskodawca powinien do wniosku dołączyć oświadczenie, że potencjalny uczestnik kształcenia ustawicznego spełnia warunki dostępu do priorytetu.
Priorytet adresowany jest do osób, które w ciągu 1 roku, przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie, podjęły pracę po przerwie nie krótszej niż 14 tygodni, spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
 
PRIORYTET 2.
Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
 
1. W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców, jak i pracowników).
2. Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.
 
PRIORYTET 3.
Wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie tomaszowskim lub województwie łódzkim zawodach deficytowych.
 
  1. Przyjęte sformułowanie niniejszego priorytetu pozwala na sfinansowanie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności zawodowych (w tym tzw. kompetencji miękkich), o ile powiązane są one z wykonywaniem pracy w zawodzie deficytowym.
  2. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania niniejszego priorytetu powinien udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie powiatu tomaszowskiego bądź województwa łódzkiego. Oznacza to zawód zidentyfikowany jako deficytowy w oparciu o wyniki badań „Barometr zawodów 2020".

PRIORYTET 4.
Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z rozwojem w firmach technologii  i zastosowaniem wprowadzonych przez firmy narzędzi pracy.
 
1. Przez „nowe technologie czy narzędzia pracy" w niniejszym priorytecie należy rozumieć technologie, maszyny czy rozwiązania nowe dla wnioskodawcy a nie dla całego rynku. 
2. Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu można objąć jedynie osoby, które  w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzystają lub będą korzystać z nowych technologii i narzędzi pracy.
3. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania powyższego priorytetu powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane  z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami. Na podstawie tego faktu Wnioskodawca winien załączyć np. kopię dokumentów zakupu maszyn, urządzeń, technologii, narzędzi, zarządzeń o wprowadzeniu nowych rozwiązań, itp.
 
PRIORYTET 5.
Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu tomaszowskiego.
 
W ramach tego priorytetu wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane jest do sześciu podstawowych sektorów działalności gospodarczej, kluczowych dla powiatu tomaszowskiego:
  • przemysł ceramiczno-budowlany,
  • wydobywanie surowców skalnych,
  • przemysł drzewny i meblarski oraz papierniczy,
  • przetwórstwo rolno-spożywcze,
  • przemysł chemiczny,
  • przemysł elektromaszynowy
oraz sektorów uzupełniających:
  • włókiennictwo,
  • odzieżownictwo,
  • przemysł metalowy,
  • budownictwo,
  • turystyka.
Opracowane w oparciu o raport końcowy z badań pn.: „Diagnoza atrakcyjności inwestycyjnej i potencjału eksportowego miasta Tomaszów Mazowiecki i powiatu tomaszowskiego"                             
 
PRIORYTET 6.
Wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjąć się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
 
W ramach tego priorytetu będzie możliwe sfinansowanie:
 
  1. obowiązkowych szkoleń branżowych nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych  i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w:
  • publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe,
  • publicznych placówkach kształcenia ustawicznego,
  • publicznych centrach kształcenia zawodowego,
 
  1. różnych form kształcenia ustawicznego:
  • osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu * lub którzy deklarują chęć podjęcia się takich obowiązków,
  • opiekunów praktyk zawodowych,
  • opiekunów stażu uczniowskiego**.
 
* zgodnie z rozporządzenie MEN z 22 lutego 2019 roku w sprawie praktycznej nauki zawodu 
** na podstawie ustawy Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r.
 
 
PRIORYTET 7.
Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanego na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników zakładów aktywności zawodowej.
 
Podmioty uprawnione do korzystania ze środków w ramach tego priorytetu to:
  • przedsiębiorstwa społeczne wpisane na listę przedsiębiorstw społecznych prowadzoną przez MRPiPS–lista dostępna jest na stronie: http://www.bazaps.ekonomiaspoleczna.gov.pl/
  • spółdzielnie socjalne,
  • zakłady aktywności zawodowej.
 
Termin naboru wniosków
Przed złożeniem wniosku pracodawca proszony jest o zgłoszenie się do doradcy zawodowego w pokoju 17 (parter) w celu przeanalizowania i uzasadnienia potrzeby planowanego kształcenia.
 
Uzupełniony kompletny wniosek należy złożyć w terminie od 03.02.2020 r. do 14.02.2020 r.
w sekretariacie Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Mazowieckim - pokój 216,
w godzinach od 7:30 do 15:00,

  
Wnioski złożone poza ww. terminem i godziną naboru nie będą rozpatrywane.
 
Rozpatrzeniu podlegają wyłącznie wnioski złożone na druku urzędowym PUP oraz zawierające wskazane w nim załączniki.
 
Wniosek należy wypełnić wyłącznie na jedno kształcenie ustawiczne (na jeden kurs dla jednego lub kilku uczestników).
W ramach jednego wniosku można starać się o sfinansowanie kształcenia ustawicznego w zakresie:
  • prawo jazdy kat. C z kwalifikacją wstępną lub,
  • prawo jazdy kat. C+E z kwalifikacją wstępną lub,
  • prawo jazdy kat. D z kwalifikacją wstępną.
 
Wniosek można pobrać w siedzibie Urzędu w pokoju nr 215 (II piętro) oraz ze strony internetowej  z zakładki: Dla pracodawców i przedsiębiorców/ Podnoszenie kompetencji pracowników/ Krajowy Fundusz Szkoleniowy.
 
Nabór wniosków będzie powtarzany do wyczerpania dostępnego limitu środków KFS. Informacja  o kolejnych terminach naborów wniosków zostanie umieszczona na stronie internetowej tomaszowmazowiecki.praca.gov.pl
 
Informacje o publikacji dokumentu