Co to jest oferta pracy?
Oferta – to wolne od wymagań naruszających zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, w rozumieniu przepisów prawa pracy, zgłoszenie przez pracodawcę do powiatowego urzędu pracy co najmniej jednego wolnego miejsca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w określonym zawodzie lub specjalności w celu uzyskania pomocy w znalezieniu odpowiedniego pracownika.Oferta odpowiedniej pracy – to zatrudnienie lub inna praca zarobkowa, które podlegają ubezpieczeniom społecznym i do wykonywania których bezrobotny ma wystarczające kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe lub może je wykonywać po uprzednim szkoleniu albo przygotowaniu zawodowym dorosłych, a stan zdrowia pozwala mu na ich wykonywanie oraz łączny czas dojazdu do miejsca pracy i z powrotem środkami transportu zbiorowego nie przekracza 3 godzin, za wykonywanie których osiąga miesięczne wynagrodzenie brutto, w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
Jeżeli jesteś osobą zarejestrowaną jako bezrobotny, a urząd dysponuje ofertą odpowiedniej pracy dla ciebie, zostaniesz poinformowany o tej ofercie przez doradcę klienta i zostanie wydane ci skierowanie do pracodawcy na rozmowę.
W przypadku, gdy odmówisz przyjęcia takiego skierowania, a odmowa nie będzie uzasadniona, zostaniesz wykreślony z rejestru urzędu na okres przewidziany w art. 33 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy czyli na 120 dni przy pierwszej odmowie, 180 dni przy drugiej odmowie i 270 dni przy trzeciej i każdej następnej odmowie przyjęcia proponowanej oferty odpowiedniej pracy.
Pamiętaj! Po rozmowie z pracodawcą jesteś zobowiązany do zwrócenia skierowania w oznaczonym przez urząd terminie.
Oferta innej pracy zarobkowej – oferta, która nie spełnia przynajmniej jednego z warunków przypisanych ofercie odpowiedniej pracy (powyżej), jest traktowana jako oferta innej pracy zarobkowej.
W przypadku, gdy urząd nie może przedstawić ci oferty odpowiedniej pracy, doradca klienta ma obowiązek poinformowania o możliwości zatrudnienia na ofertę innej pracy zarobkowej. Gdy odmówisz skorzystania z takiej propozycji nie będzie to skutkowało wykreśleniem z rejestru osób bezrobotnych.
Twoja zgoda na wystawienie skierowania na ofertę innej pracy zarobkowej skutkuje tym, że jesteś zobowiązany do spotkania z pracodawcą i rozliczenia skierowania po odbytym spotkaniu w wyznaczonym terminie.
Rodzaje ofert pracy
Urząd pracy przyjmuje od pracodawcy ofertę pracy i podaje ją do publicznej wiadomości jako ofertę otwartą lub zamkniętą.Oferta otwarta to oferta pracy, w której pracodawca wyraził zgodę aby została upowszechniona wraz z jego danymi kontaktowymi.
Na ofertę otwartą możesz zgłosić się do pracodawcy samodzielnie, gdyż udostępnione przez pracodawcę dane kontaktowe dostępne są dla wszystkich bez ograniczeń.
Oferta zamknięta to oferta pracy, w której pracodawca zastrzegł swoje dane do wiadomości urzędu i tylko tych osób zarejestrowanych w urzędzie, które będą kierowane do niego przez urząd w związku ze zgłoszoną ofertą.
Jeżeli spełniasz wymagania określone postawione przez pracodawcę w ofercie pracy, na ofertę zamkniętą może skierować cię doradca klienta.
Podstawa prawna
- ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - art. 2 ust. 1 pkt 16 i 16 a, art. 33 ust. 4 i art. 36
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji oraz trybu i sposobów prowadzenia usług rynku pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 667) - § 5 – 21